Image Alt

Vettown Veteriner Kliniği

 / Duyurular  / Ozon Terapi Uygulamasına Geçtik

Ozon Terapi Uygulamasına Geçtik

Ozon Terapi Ağır biçimde enfekte olmuş yaralar, flegmonlar, kırıklar, ileri enfeksiyon vakaları, abse ve fistüller, arteriyel dolaşım bozuklukları, proklit ve kolit tedavilerinde destekleyici tedavi olarak uygulanır

Ozonun uygulama alanları ve endikasyonlar:

–       Cerrahi: Ağır biçimde enfekte olmuş yaralar, flegmonlar, kırıklar, ileri enfeksiyon vakaları, abse ve fistüller, arteriyel dolaşım bozuklukları, proklit ve kolit tedavilerinde destekleyici tedavi olarak uygulanır.

–       Ortopedi: Diz artrozu, gonoartroz, romatoid artrit vakalarında destekleyici ve tamamlayıcı tedavi olarak tercih edilebilir.

–       Diş hekimliği: Dezenfeksiyon ve epitelyal yara iyileşmesi, diş çürükleri, aft tedavisi gibi durumlarda mevcut tedaviye destek olarak kullanılabilir.

–       Kurşun, civa gibi ağır metal zehirlenmeleri, böcek öldürücüler, ilaç atıkları, asidik madde, tarım ilacı zehirlenmeleri gibi zehirlenme vakalarında da etkisi görülmüştür.

  • Ozonun yara iyileşmesine etkisi;

–       Bakteriyel enfeksiyonu azaltır, yara bölgesindeki oksijen miktarını arttırır ve yara bölgesinin kendisini onarmasına yardımcı olur.

–       Ozona maruz bırakılan kronik ya da akut yara bölgelerinde yara iyileşmesinde son derece önemli olan büyüme faktörlerinin aktivitelerinde artış olduğu belirlenmiştir.

–       Ozonun yara tedavisinde dikkat edilmesi gereken en önemli özelliği dozudur. Düşük dozda ozon kullanımı iyileşmeye etki etmeyebilirken yüksek doz ozon kullanımı toksik etki gösterebilir.

Post a Comment